A játszótér fontos színtere a gyerekek kikapcsolódásának és fejlődésének egyaránt, hiszen itt egyszerre van lehetőségük szabadon játszani, mozogni és új dolgokat felfedezni. Azonban ahhoz, hogy ezek a helyek valóban a szórakozásról szóljanak, és ne váljanak baleseti helyszínekké, alapvető fontosságú az előírások betartása. Nézzük meg, milyen szabályozás vonatkozik a játszóterekre, és mire figyeljenek a felnőtt családtagok a biztonságos játszóterek kiválasztásánál!
Forrás: Getty Images
A „Grund” szó hallatán a legtöbb felnőttnek a játszótereken gyerekkorában eltöltött órák jutnak eszébe, és szinte mindenki fel tudja idézni, melyik legendásan izgalmas játszótér, vagy konkrét játék volt a kedvence. Fontos azonban, hogy ez így is maradjon, a játszótereken a saját gyermekeink is csak pozitív tapasztalatokat szerezzenek. Ennek érdekében a játszótéri eszközök gyártásakor, a játszóterek tervezésekor és kialakításakor, valamint üzemeltetésük során figyelembe kell venni a kapcsolódó követelményeket a gyermekek biztonsága, az esetleges balesetek elkerülése érdekében. Magyarországon ezeket a követelményeket uniós szabványok, valamint a hazai jogszabályok határozzák meg.
A biztonságos kialakítás nem csupán a gyerekek védelme miatt elengedhetetlen, hanem azért is, hogy hosszú távon is jól használható, strapabíró és gyerekbarát környezetet biztosítsunk számukra. A szabályok pontosan meghatározzák, hogy milyen anyagokat, szerkezeti elemeket lehet használni, és milyen gyakran kell az eszközöket ellenőrizni. Betartásuk biztosítja, hogy az eszközök használata során minimálisra csökkenjen a balesetek kockázata.
A játszóterek talaját is szigorú előírások szerint alakítják ki. Ma már fontos, hogy puha, ütéscsillapító talajt használjanak, például gumiból készült burkolatot, homokot vagy gyepet. Ez azért lényeges, mert egy esetleges esés során egy ilyen felület sokkal jobban tompítja az ütést, mint a beton vagy az aszfalt.
Az üzemeltető az elsődleges felelős!
A játszótérért és az oda telepített eszközökért elsődlegesen az üzemeltető tartozik felelősséggel. A rendszeres ellenőrzéseken túl arra is figyelmet kell fordítania, hogy minden játszótéri eszközt időszakosan felülvizsgáltasson, az esetleges meghibásodásokat pedig – dokumentumokkal igazolva – kijavítsa, vagy ha ez nem lehetséges, akkor el kell bontania az eszközt. Az üzemeltető a telepítés végeztével még azelőtt köteles kijelölt szervezettel ellenőriztetni a játszóteret, hogy azt a gyermekek birtokba vennék. Ezt követően pedig háromévente ismételten el kell végeztetnie a felülvizsgálatot.
Az üzemeltetőnek nyilvántartást is kell vezetnie, illetve a játszótéren egy külön táblán fel kell tüntetnie az adatait és a 112 segélyhívószámot.
A kondipark nem mászóka!
Az utóbbi években egyre több helyen alakítanak ki kültéri kondiparkokat is, amelyek különféle mozgásformákat biztosítanak a 14 év feletti fiatalok és a felnőttek számára. A játszóterek és a kondiparkok együttes jelenléte ugyan előnyös, mivel így az egész család aktívan kikapcsolódhat egy helyen, ám e két létesítményt megfelelő távolságra kell elhelyezni egymástól a biztonság érdekében.
Az ajánlások szerint a játszóterek és a kültéri kondiparkok legyenek egymástól elkülönítve, például körülkerítéssel. Ennek oka, hogy így elkerülhetők a véletlenszerű ütközések és egyéb balesetek, amelyek abból adódhatnak például, hogy a gyerekek váratlanul beszaladnak a kondipark területére, miközben a felnőttek az eszközöket használják.
Mire érdemes figyelni a kedvenc játszótér kiválasztásakor?
A szülők számára kiemelten fontos, hogy a megfelelő játszóteret válasszák gyermekeik számára. Az alábbi szempontok segíthetnek abban, hogy a leginkább biztonságos és gyerekbarát játszótereket találják meg:
- Karbantartás és tisztaság: Fontos, hogy a játszótér tiszta és jól karbantartott legyen, mivel az elhanyagolt eszközök balesetveszélyesek lehetnek. A szülők kerüljék a szemmel láthatóan gazdátlan játszótereket, az elhagyatott, rozsdás vagy törött eszközöket.
- Talaj típusa: A játszóterek talaja sokat elárul a biztonságról. Csak olyan játszóteret válasszunk, ahol ütéscsillapító burkolat vagy talaj van, például gumilap vagy puha homok. A beton-, illetve aszfaltborítás nem biztonságos, mivel esés esetén ezek súlyos sérüléseket okozhatnak.
- Különböző korosztályoknak kialakított területek: A legtudatosabban telepített játszóterek különböző korosztályoknak kialakított szekciókat tartalmaznak. Fontos, hogy a kisgyermekek számára létrehozott rész legyen közel a szülői felügyeleti ponthoz, így könnyebb szemmel tartani őket. Mindemellett a szülők az eszközökön elhelyezett jelölések között tájékozódhatnak arról, hogy azt a gyártója milyen korcsoport részére ajánlja.
- Elkülönítés a kondiparkoktól: Érdemes ellenőrizni, hogy a közelben található kondipark vagy felnőtteknek szánt hasonló létesítmény megfelelően el van-e különítve a játszótértől. Ez segíthet a biztonság fenntartásában és a kellemes, gyerekbarát környezet megőrzésében.
- Tájékoztató tábla megléte: A szülőknek fontos tudniuk, hogy ki üzemelteti a játszóteret, ahol gyermekük játszik, ki tartozik felelősséggel az eszközökért és a környezetért, kinek jelezhetik, ha például valamelyik eszköz vandalizmus áldozatává vált. A táblán kihelyezett segélyhívószámnak kiemelt jelentősége lehet egy baleset bekövetkezése esetén.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.