Amikor Zsombor sűrű, bozontos hajába túrva aznap kilépett az üzletből a hóna alatt három liter, az indokoltnál biztos, hogy sokkal erősebben cukrozott üdítőitallal, már érezte, hogy a története valahol csúnyán félresiklott. Eredetileg úgy indult neki az útnak három nagy szatyor üres palackkal, hogy kedvenc közértjébe azért viheti ő vissza a családi háztartásban összegyűlt üres üdítőitalos palackokat, hogy a palackonként visszajáró 50 forintokat zsebpénz formájában megtarthatja. Tetszett neki a gondolat, hiszen ily módon úgy kereshetné meg a saját zsebpénzét, hogy közben a környezetünk védelméért is aktívan tesz, amit ő is fontosnak tart. Aztán valahogy minden máshogy alakult.
Forrás: Getty Images
A boltban ugyanis, bár készséggel visszaváltották az üres palackokat, azt mondták neki, hogy a visszajáró összeget ott helyben, mindjárt le is kell vásárolnia. Így hát, mit is tehetett volna, a visszajáró összeg terhére vásárolt néhány újabb palackkal kedvenc üdítőitalából.
A kasszától távozóban gondolkodott csak el rajta, hogy végül zsebpénze sem lett, és a fáradozása környezetvédelmi eredménye sem azt hozta pontosan, amit eredetileg szeretett volna. De már késő volt. Persze egy 12 éves gyermek nem tudhatta, hogy az egyébként oly kedves bolti kiszolgáló valójában megsértette fogyasztói jogait, hiszen nem korlátozhatta volna abban, hogy a palackokért visszajáró összeget miként és mire fordítja.
Zsombor példája valószínűleg nem egyedi, talán legtöbbünk szembesült már ilyen helyzettel. De milyen szabályok is vonatkoznak a palackvisszaváltásra és valóban milyen formában kaphatjuk vissza pénzünket?
Palackok és 50 forintosok
Magyarországon az italcsomagolások visszaváltására vonatkozó jogszabályok célja elsősorban a környezetvédelem előmozdítása, az újrahasznosítás ösztönzése, valamint a hulladékcsökkentés. A betétdíjas rendszer lehetővé teszi, hogy a fogyasztók visszaválthassák az üres italos palackokat, cserébe pedig egy kisebb pénzösszeget kapnak vissza. Ez általában 50 forintnyi összeget jelent palackonként, és a cél, hogy minél több csomagolóanyag újrahasznosításra kerüljön.
Fontos megjegyezni, hogy a betétdíjas csomagolások visszaváltása azokban az üzletekben történhet, amelyek az adott terméket forgalmazzák. Ezek az üzletek kötelesek visszavenni a palackokat, amelyekért visszaváltási díjat fizettek, legyen szó műanyag, üveg vagy fém csomagolásról. A visszaváltás során az összeg visszajárhat készpénzben, átutaltatható a bankszámlánkra vagy levásárolható utalvány formában, de a jogszabály kimondja, hogy alapvetően a fogyasztó maga dönthet arról, hogy az összeg készpénzben, utalással vagy levásárlási formában kerül visszatérítésre.
A Zsombor által átélt helyzetben, ahol a bolt arra kényszerítette őt, hogy a visszajáró összeget azonnal levásárolja, megsértették fogyasztói jogait. A fogyasztóknak joguk van a betétdíjat készpénzben is visszakapni, amennyiben ezt választják, ha az üzletben egyébként van készpénzforgalom. Fontos, hogy a palackvisszaváltásnak nemcsak a környezetvédelemről kell szólnia, hanem arról is, hogy a vásárlók megfelelően gyakorolhassák jogaikat.
Mit tehetünk, ha nem a szabályok szerint bánnak velünk?
Ha a boltban hasonló helyzettel találkozunk, vagy más módon korlátozzák jogainkat, több lépést is tehetünk. Először is, mindig érdemes jelezni a problémát az adott üzlet vezetőjének, hiszen sokszor félreértésből vagy tájékozatlanságból adódnak az ilyen helyzetek. Gyakran a helyszíni panasz megoldja a problémát, és az üzlet személyzete orvosolja a hibát.
Amennyiben ez nem történik meg, és úgy érezzük, hogy továbbra sem tartják be a szabályokat, érdemes a fogyasztóvédelmi hatósághoz fordulni. A hatóság hivatalos panasztételi lehetőséget biztosít, és vizsgálatot indíthat az adott üzlet ellen.
A legfontosabb azonban, hogy mindig legyünk tisztában a jogainkkal, és ne hagyjuk, hogy bárki korlátozza azokat. A palackvisszaváltás rendszere egy nagyszerű lehetőség arra, hogy egyszerre tegyünk valamit a környezetünkért, és közben pénzvisszatérítést is kapjunk az üres csomagolásokért, de ennek a rendszernek átláthatónak és fogyasztóbarátnak kell lennie.
Zsombor története is arra emlékeztet minket, hogy a szabályok ismerete elengedhetetlen, ha szeretnénk megvédeni magunkat, és közben hozzájárulni a környezetünk megóvásához is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.