Júzer Mánuel

Mindent a fogyasztóvédelemről

Egy tetkó örökre szól… de mi van, ha a gond is?!

Tetoválást csináltatni ma már szinte olyan hétköznapi dolog, mint reggel kávét kérni tejjel vagy anélkül. A tetoválás az önkifejezés egyik legszemélyesebb formája vagy egy eszköz arra, hogy a napi sminkelés nélkül is folyamatosan igéző tekinteted legyen vagy dús szemöldököd – de nem árt elővigyázatosnak lenni, mert sajnos itt is érhetnek kellemetlen meglepetések. Mielőtt kiválasztanád kedvenc mintádat és lefoglalnád az időpontot, nem árt tájékozódni, mire érdemes figyelni, hogy biztosan pozitív élmény legyen a végeredmény. Fontos tisztában lenni az esetleges veszélyekkel és a minket fogyasztóként megillető jogokkal. Egy jó tetoválószalon és egy tapasztalt művész olyan élményt adhat, amit egy életen át élvezhetsz, de sajnos a nem megfelelő festék megválasztása, hanyag vagy nem higiénikus munka nemcsak az élményt ronthatja el, hanem egészségügyi problémákhoz is vezethet rövid vagy hosszú távon. Nézzük, mire ügyelj, milyen jogaid vannak, és hová fordulhatsz, ha valami balul sül el.

 gettyimages-669911398.jpg

Forrás: Getty Images

Tetováló festékek – allergiától a minőségig, a tervezés, elővigyázatosság sok bosszúságtól óvhat meg

  1. A festék kiválasztása

Nem csak a dizájn és a színek a lényegesek, hanem az is, hogy a festékek milyen minőségűek. Az EU-ban szigorú előírások vonatkoznak a tetováló festékekre, hogy ne tartalmazzanak káros anyagokat. Az uniós szabályok pontosan meghatározzák, hogy milyen kötelezettségek terhelik a forgalmazókat, illetve milyen információ megjelenítése szükséges a címkén.

A tetováló festék forgalmazóknál elérhetőnek kell lenni a termékek magyar nyelvű biztonsági adatlapjának, amit a tetoválószalonban az egyeztetés alkalmával elkérve, tudsz tájékozódni az összetevőkről. Ha nincs, nem elérhető, vagy nem magyar nyelvű a dokumentum, az nem elégíti ki a vonatkozó jogszabályi követelményeket. Ha a kémia nem volt az erős oldalad, akkor az ebben foglaltak értelmezésében kérd ki akár kémiai biztonsági szakember véleményét. Ha magad akarsz az összetevőknek utána olvasni, akkor az alábbi linkeken tájékozódhatsz, az egyes összetevők kockázatairól:

  • Számos esetben a tetováló festékek import termékek, a leggyakoribb származási helyük többek között az USA, Spanyolország, Oroszország és Kína. Amennyiben ezek honlapján tájékozódnál, az alábbi szöveget, logót keresd, hogy megbizonyosodj, jó festék kerül majd a tetoválásodba:

picture1.png

picture2.png

Ez jelenthet garanciát arra, hogy az EU-ban a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelel a termék. Azonban javasolt a termék címkén is közvetlenül megbizonyosodni erről, hiszen az import termékek esetén főleg a gyártás helye szerinti jogszabályok betartása mellett készülnek a festékek, mely számos esetben eltérhet az európai követelményektől, határértékektől.

Ha további információkat szeretnél arról szerezni, hogy esetleg az a tetoválófesték, melyet használni terveztek a tetoválás során, az EU-ban volt-e elmarasztalva valamely tagország piacán, akkor a Safety Gate adatbázisban az alábbi, linken tájékozódhatsz. 

Keresési szóként használd a „tattoo” szót. Természetesen, ha ebben a listában találsz olyan terméket, melyet használni akartok, még nem jelenti azt, hogy nem megfelelő a típus. Az adatok egészen 2005-től elérhetőek és a kivizsgálások, amelyeket itt feltüntettek, az adott márka, adott szín, adott tételszámára vonatkoznak.

Mindig nyugodtan kérdezd meg, hogy a festék, amit használnak, honnan származik, és megfelel-e ezeknek a szabályoknak, sőt te magad is megnézheted a festék címkézést. Ha már nem látszik a címke, többszöri fogás után kérd annak cseréjét. Javasolt a festékek típusát és tételszámát elkérni, hogy esetleges irritáció esetén lehessen vizsgálatot kérni. Ha költségnövelő is, akár a maradék festék megvásárlása is segíthet az esetleges reklamáció intézésében.

  1. Allergia teszt

Minden esetben szükséges először bőrpróbát kérni. Ha ez nem elérhető a szalonban, keress másikat.

  1. Referencia, munkakörnyezet

A Tetoválást végző referenciáiról és a munkakörnyezetről személyesen győződj meg. A higiéniai szabályok betartásáról tájékozódj, olvass utána a követelményeknek például itt

  1. Fogyasztói jogok és garancia – mit tehetsz, ha valami félremegy?

A tetoválás nem csak egy trend, hanem egy szolgáltatás, amit a szalon biztosít neked és mint minden szolgáltatásnál, itt is jogod van a minőséghez. Ha valami nem a terveid szerint alakul, ne aggódj, nem kell feltétlenül "örökre" elfogadnod a problémát. Nézd meg, hogyan hozhatod helyre, amit a tű és tinta elrontott! Amennyiben nagyobb tetoválásról van szó, vagy esetleg valami igazán egyedi mintát szeretnél, akkor érdemes minden apró részletet előre tisztázni és nem árt, ha mindezt írásban rögzíted. Mert bár egy tetoválás nem igényel írásbeli szerződést, azért nem árt, ha megőrizzük a beszélgetéseket, terveket a későbbi félreértések, kellemetlen szituációk elkerülése céljából.

Na de mi van, ha nem úgy sikerül, ahogy elképzelted? Ha a tetoválás nem tükrözi pontosan a tervet, akkor bizony jogod van reklamálni! Sok szalon ilyen esetben felajánlja a javítást, szóval bátran kérheted, hogy orvosolják a problémát. Talán nem is hinnéd, de gyakran egy kis színezés, vagy finom igazítás is csodákra képes és hidd el, egy jó szalon szeretné, ha elégedett lennél a végeredménnyel.

De mi van akkor, ha a szalon nem hajlandó korrigálni, vagy ha egyáltalán nem találjátok a közös nevezőt? Ne csüggedj! Ilyenkor a fogyasztóvédelmi hatóságok és a békéltető testületek segíthetnek neked. Az alábbi elérhetőségeken keresheted a fogyasztóvédelmi hatóságokat közvetlenül

 

Egy jó tetoválás nem csak egy minta, hanem egy életen át tartó élmény – érdemes időt és energiát szánni a tervezésre, hogy biztosan olyan legyen, amilyennek megálmodtad és az hosszútávon egészségedet, születendő gyermeked egészségét se befolyásolja negatívan!

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://juzermanuel.blog.hu/api/trackback/id/tr1818736308

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Júzer Mánuel

Érezted már, hogy nem járnak el veled fair módon, legyen szó bolti vásárlásról, online rendelésről, vagy éppen egy meghitt éttermi vacsoráról? Tapasztaltad már, hogy egy termék, vagy szolgáltatás nem annyiba kerül, amennyibe kellene, rejtett díjtételek vannak vagy valójában nem érhető el, amit a reklámokban láttát? Esetleg nem azt kaptad a pénzedért, amit ígértek neked? Nem vagy ezzel egyedül. Ideje hát tisztába tenni, melyek a leggyakoribb fogyasztóvédelmi panaszok, melyek a fogyasztói jogaink, jogsérelem esetén pedig mik a lehetőségeink, hova fordulhatunk panaszainkkal. A blogon a fogyasztóvédelem területével kapcsolatos aktuális témákat, híreket és érdekességeket mutatjuk be, egyúttal hasznos tanácsokkal informáljuk az olvasóinkat. Célunk, hogy az oldal fogyasztóvédelmi tudásközpontként szolgálja a fogyasztók érdekeit.

Friss tartalmak

süti beállítások módosítása