Júzer Mánuel

Mindent a fogyasztóvédelemről

Emlékek a polc aljáról – Hová tűnnek a magyar élelmiszerek?

Ha már te is érezted úgy, hogy egyre nehezebb megtalálni a kedvenc hazai márkáidat a boltok polcain, nem vagy egyedül. Emlékszel még, amikor a kedvenc, jól ismert magyar márkák mindegyike szinte minden boltban kézközelben volt? Az elmúlt években egyre inkább azt tapasztalhatjuk, hogy az ismert magyar élelmiszermárkák háttérbe szorulnak. Helyüket lassan, de biztosan átveszik az áruházláncok saját márkás termékei – gyakran olyan agresszíven, hogy az eredeti terméket szinte nagyítóval kell keresni.  Legtöbbször feltűnően hasonlítanak az eredetire – de mégsem ugyanazok. De vajon miért van ez így, és mit jelent ez nekünk, fogyasztóknak?

gettyimages-1411205661.jpg

Forrás: Getty Images

A saját márkás termékek diadala

Az áruházláncok saját márkás termékei egyre dominánsabbá válnak. Ennek egyik fő oka az, hogy ezek a termékek általában kedvezőbb árúak, mint a hagyományos márkák. Az olcsóbb ár mögött azonban egy fontos tényező áll: ezeket az árukat az áruházláncok közvetlenül gyártatják, így jelentős megtakarítást érnek el a marketing- és disztribúciós költségeken. Ezek a termékek ráadásul az üzletek érdekeit szolgálják. Nem véletlen, hogy a saját márkás alternatívák szinte mindig szemmagasságban vagy az "aranypolcokon" vannak, míg a jól ismert márkákat egyre hátrébb és lejjebb helyezik.

Egy hazai márka eltűnése több, mint nosztalgia

Bizonyos termékek hosszú évtizedek óta a magyar gasztronómia büszkeségei, de ha a helyüket folyamatosan átveszik az üzletek saját márkája alatt gyártott, alacsonyabb árú termékek a polcokon, a vásárlók szépen lassan átpártolhatnak.

A saját márkás termékek térnyerése azt is jelenti, hogy a kisebb hazai gyártóknak egyre kevesebb hely jut az áruházláncokban. Ez a változás különösen fájdalmas lehet azon, mára már kevés vidéki magyar gyár számára, ahol ezek az élelmiszermárkák évtizedeken át emberek ezreinek biztosítottak megélhetést. És nem csak a nagy márkák vannak veszélyben. Gondoljunk csak a helyi termelőkre, akiknek esélyük sincs bejutni a boltokba, ha a polcokat szinte teljes egészében saját márkás termékek uralják.

Itt nem csak az érzelmekről van szó: ha ezek a márkák eltűnnek, azzal nemcsak egy darab nosztalgia tűnik el a polcokról, hanem a magyar élelmiszeripari tradíciónk egy része is!

Mit tehetünk mi, fogyasztók?

Bár a piaci trendeket nem könnyű megváltoztatni, a fogyasztók kezében nagyobb erő van, mint gondolnánk. Ha a hazai, jól ismert márkák eltűnését aggasztónak találod, vásárlási döntéseiddel te is hozzájárulhatsz a változáshoz! Íme néhány dolog, amit megtehetünk:

Támogassuk a magyar márkákat! A saját márkás termékek alacsony ára csábító lehet, de érdemes mérlegelnünk, hogy a magyar márkák vásárlásával nemcsak egy minőségi termékhez jutunk hozzá, hanem hozzájárulhatunk ahhoz is, hogy ezek a márkák életben maradjanak, megőrizve ezzel azokat az ízeket, amelyeket generációk óta ismerünk és szeretünk.

Ne hagyjuk, hogy a hasonlóságok megtévesszenek! Sok saját márkás termék hasonlít az ismert magyar élelmiszerekre – hasonló csomagolás, színek vagy elnevezések. Vásárlás előtt alaposan nézzük meg a gyártót, és ügyeljünk arra, hogy valóban azt a márkát választjuk-e, amelyet keresünk. Ez egy egyszerű, de hatékony lépés a hazai termékek támogatása érdekében.

Adjunk visszajelzést az áruházláncoknak! A vásárlói döntéseinkkel nap mint nap szavazunk arról, hogy mit találunk fontosnak, és mit szeretnénk látni a boltok polcain. Ha többen választjuk az ismert magyar márkákat, az áruházláncok is kénytelenek lesznek reagálni a keresletre, és nagyobb teret biztosítani ezeknek a termékeknek.

Miért fontos a magyar ízek megőrzése?

Az, hogy mit választunk a boltban, nem csupán a pénztárcánkról szól. A döntéseinkkel hatással vagyunk a magyar élelmiszeriparra, a hazai gazdaságra, és arra, hogy a következő generáció is megismerheti-e azokat a termékeket, amelyek minket felnőtté tettek.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://juzermanuel.blog.hu/api/trackback/id/tr3018749736

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Júzer Mánuel

Érezted már, hogy nem járnak el veled fair módon, legyen szó bolti vásárlásról, online rendelésről, vagy éppen egy meghitt éttermi vacsoráról? Tapasztaltad már, hogy egy termék, vagy szolgáltatás nem annyiba kerül, amennyibe kellene, rejtett díjtételek vannak vagy valójában nem érhető el, amit a reklámokban láttát? Esetleg nem azt kaptad a pénzedért, amit ígértek neked? Nem vagy ezzel egyedül. Ideje hát tisztába tenni, melyek a leggyakoribb fogyasztóvédelmi panaszok, melyek a fogyasztói jogaink, jogsérelem esetén pedig mik a lehetőségeink, hova fordulhatunk panaszainkkal. A blogon a fogyasztóvédelem területével kapcsolatos aktuális témákat, híreket és érdekességeket mutatjuk be, egyúttal hasznos tanácsokkal informáljuk az olvasóinkat. Célunk, hogy az oldal fogyasztóvédelmi tudásközpontként szolgálja a fogyasztók érdekeit.

Friss tartalmak

süti beállítások módosítása