Az elektronikai hulladék, más néven e-hulladék, a modern életünk szerves részévé vált. Az egykor csúcstechnológiás eszközök – okostelefonok, számítógépek, háztartási gépek – gyorsan elavulnak, utat engedve az újabb modelleknek. Ezek a készülékek azonban gyakran veszélyes anyagokat tartalmaznak, amelyek súlyosan károsíthatják a környezetet és az emberi egészséget. Mégis gyakran a szeméttelepen végzik, ahelyett, hogy megfelelően kezelnék őket.
Forrás: GettyImages
Mi számít e-hulladéknak?
Az e-hulladék nemcsak a régi, elromlott készülékeket jelenti, hanem minden olyan elektromos vagy elektronikai eszközt, amelyet valamilyen okból már nem használunk. A leggyakoribb e-hulladékok közé tartoznak:
- Háztartási kis- és nagygépek (pl. mosógép, porszívó, hűtőszekrény)
- Információtechnológiai eszközök (számítógép, mobiltelefon)
- Szórakoztató elektronikai berendezések (televízió, fényképezőgép)
- Elektromos szerszámok (elektromos fúrók, csavarbehajtók)
- Szabadidős és sportfelszerelések (elektromos futópad, elektromos vonat)
- Orvosi berendezések (pl. vérnyomásmérő)
Miért fontos az e-hulladék megfelelő kezelése?
Ezek a készülékek olyan veszélyes anyagokat tartalmazhatnak, mint az ólom, a higany, a kadmium és más toxikus vegyületek. Ezek az anyagok nem semmisülnek meg, ha a háztartási szemétbe kerülnek – sőt, a hulladékégetés során veszélyes gázok és vegyületek kerülhetnek a levegőbe.
A higany a vízi élővilágban felhalmozódva a táplálékláncon keresztül az emberi szervezetbe is bekerülhet. A kadmium bizonyítottan rákkeltő hatású, míg az ólom különösen veszélyes a fejlődő gyermekek számára, mert akadályozhatja a szellemi fejlődésüket.
Hogyan csökkenthetjük az e-hulladék mennyiségét?
Az e-hulladék mennyiségének mérséklésére több lehetőségünk is van. Az első lépés az elektronikai eszközök tudatos vásárlása. Ha nincs feltétlenül szükségünk új készülékre, inkább kerüljük a fölösleges vásárlást.
Továbbá fontos, hogy az elavult, de még működőképes eszközeinket ne csak eldobjuk, hanem próbáljuk meg újrahasznosítani, eladni vagy elajándékozni. Mindez nemcsak a pénztárcánknak kedvez, hanem a bolygónknak is: kevesebb nyersanyag kell a gyártáshoz, ami mérsékli a természet kizsigerelését.
Hol és hogyan adhatjuk le az e-hulladékot?
- Üzletekben: A 197/2014. (VIII. 1.) Kormányrendelet értelmében az elektronikai termékeket árusító üzletek kötelesek térítésmentesen átvenni az általunk leadott e-hulladékot, ha az adott elektromos, elektronikus berendezést forgalmazzák, illetve amennyiben az, az általuk forgalmazott termékkel jellegében, funkciójában azonos. A legalább 400 m2 alapterületű eladótérrel rendelkező elektromos, elektronikus berendezés értékesítésére alkalmas eladótérrel rendelkező kiskereskedelmi tevékenységet végző üzletekben külön kijelölt helyen lehet leadni a feleslegessé vált eszközöket, amennyiben az e-hulladék mérete nem haladja meg a 25 cm-t.
- Hulladékudvarokban: Az ország különböző pontjain, így Budapesten is működnek hulladékudvarok, ahol ingyenesen leadhatjuk az elavult elektromos készülékeinket. A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. oldalán, az alábbi linken lehet tájékozódni arról, hogy hol találhatóak hulladékudvarok Magyarország területén: https://mohu.hu/hu/terkepes-kereso.
- Házhozszállítás esetén: Új elektromos, elektronikus berendezés vásárlásakor, amennyiben azt az üzlet a fogyasztónak házhoz szállítja, a vásárolt termékkel azonos mennyiségű és azonos használati célú e-hulladékát – kérés esetén – vásárlási utalvány ellenében átveszi és elszállítja.
- Időszakos gyűjtési akciók: Az elektronikai eszközöket forgalmazó üzletek és a hulladékudvarok mellett időszakos akciók is indulhatnak, amelyek keretében például az önkormányzat ingyenesen gyűjt e-hulladékot.
A hulladékudvarokban történő leadáskor szükség lesz a személyi igazolványra, valamint a lakcím-és adókártyára, az elektronikai eszközöket árusító üzletekben viszont nem kell semmilyen iratot bemutatni.
Ahelyett, hogy régi készülékeink a szemétben végeznék, új életet adhatunk nekik az újrahasznosítással. Gondoljunk csak bele: egy elavult mobiltelefonban számos értékes anyagot tartalmaz, amelyeket felhasználhatunk új generációs eszközök gyártása során. Az e-hulladék felelős kezelése nem csupán egyéni felelősség, hanem közös ügyünk is – hiszen a tisztább, élhetőbb jövő mindannyiunk közös érdeke.
Források: ehulladek.hu , Nemzeti Kibervédelmi Intézet
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.