Képzelj el egy világot, ahol furcsa gépek, óriási súlyok és mindenféle próbák várnak rád. Minden óriási, félelmetes és nem tudod, hogy mi is fog veled történni. Akárhova nézel szomorú társaid látod, akik sajnos nem mentek át a teszteken és boldogtalanul ülnek egy-egy sarokban vagy polcon. Valahogy így érezheti magát egy gyermekjáték, amely éppen megérkezik a fogyasztóvédelem játéklaborjába, ahol komoly teszteknek vetik alá az egyes plüssöket, sporteszközöket és játékokat. Nemrégiben Júzer Mánuel is ellátogatott a játékok rettegett laborjába és megnézte, hogy hogyan is vizsgálják be gyermekeink kedvenc tárgyait.
Forrás: Júzer Mánuel Blog
A fogyasztóvédelem játékellenőrző laborjába lépve, egyből érezni, hogy különleges helyre érkeztünk. A helyiség tele van különféle gépekkel, amelyek egy sci-fi film jeleneteire emlékeztettek, miközben a falak mellett és a polcokon sorakozó játékok gyermekkori emlékeket idéznek fel. De ezek a játékok itt nem a vidámságot képviselik – sokkal inkább azt, hogy milyen veszélyeket rejthetnek, ha nem megfelelően készültek el.
A laborban végzett munka célja egyszerű: biztosítani, hogy a gyerekek biztonságban játszhassanak. De az út idáig tele van kihívásokkal, hiszen sok termék nem állja ki az alapos tesztek próbáját. De vajon mit is rejt ez a különleges világ?
Plüssállatok, akik nem bírják a strapát
A labor egyik legfontosabb eszköze a húzó-nyomó gép, ahol különféle játékokat tesztelnek azzal az elképzeléssel, hogy a kisebb részeik – például a plüssállatok szemei vagy a babák strasszköves díszítései és műanyag kiegészítői – ne szakadjanak le könnyen, vagy éppen nyomás hatására ne ugorjanak ki helyükről, ezzel sérüléseket okozva. A gép 10000 newton erővel tudja húzni és nyomni a kritikus pontokat, de pontosan beállítható olyan erőre is, amelyet egy adott életkorú gyermek kifejthet – a játék ajánlott korcsoportja szerint. Júzer Mánuel látogatása során azt is megtudta, hogy legutóbb egy vámhatóság által lefoglalt plüssállat-szállítmányból választottak ki öt példányt, majd bevizsgálták őket apró alkatrészeik biztonsága alapján. Sajnos ez esetben mindegyik állat szeme leszakadt, valamint a szálas töltőanyag is hozzáférhetővé vált, mert a a varratok is elszakadtak, illetve több helyen lyukas volt a vizsgált plüssjáték, ami nemcsak esztétikai szempontból kifogásolható, hanem a fulladásveszély szempontjából súlyos kockázatot is jelenthet egy kíváncsi kisgyerek számára.
Forrás: Júzer Mánuel Blog
A játékfegyver tényleg csak játék legyen
Még egy igazán érdekes berendezéssel van felszerelve a labor: egy fotocellás tesztelőgép, amely a játékpisztolyok, íjak és más lövedéket kilövő játékok mozgási energiáját méri. Ezekkel a termékekkel – legalábbis a lövőerőt tekintve – ritkábban akad gond, mert az olcsóbb modellek általában nem elég erősek ahhoz, hogy sérülést okozzanak. De a lövedékek minősége már más kérdés: egy rossz minőségű tapadókorong például könnyen leválhat, és ha azt egy gyerek véletlenül lenyeli, fulladásveszélyt idézhet elő.
Forrás: Júzer Mánuel Blog
A labor “gyermeke”: súlypróbák gördeszkákon és rollereken
A labor különleges lakója egy állítható tömegű “gyermek”. Ez a súlyokból összerakott babaszerű eszköz akár 25 vagy 50 kilogrammos gyermeket is imitálhat, és olyan vizsgálatokban kap főszerepet, mint például a gyermekek tömegét hordozó játékok dinamikus szilárdsági tesztje. Egy gördeszkának három 20 kilogrammos súllyal történő ejtést kell kibírnia anélkül, hogy eltörne. De nem csak a deszkák kerülnek itt próbára: rollereket és korcsolyákat is vizsgálnak vázuk, kerekeik és kialakításuk nyomán, hogy biztosan semmi problémát ne okozzanak és esetlegesen balesethez se vezessen használatuk.
Forrás: Júzer Mánuel Blog
A mágnesek apró, de komoly fenyegetése
A laborban végzett tesztek egyik legfélelmetesebb területe a mágneses játékok vizsgálata. Az apró mágnesek, ha lenyeli őket egy gyerek, életveszélyes állapotot idézhetnek elő: ha két mágnes a belekben egymáshoz tapad, elzáródást okozhat, amely akár halálos is lehet. A labor szakemberei a biztonságuk meghatározása érdekében mérik a mágnesek erejét, hogy kiszűrjék a túl erős és túl kicsi darabokat, amelyek a legnagyobb veszélyt jelentik.
De hogyan is kerülnek ide a játékok?
A fogyasztóvédelem több okból is vizsgálhat ki termékeket:
- Számos témavizsgálatot hajtanak végre, amelyek során egy adott termékkategóriát alaposan górcső alá vesznek és hosszabb időn keresztül, akár időszakosan újravizsgálva nézik meg, hogy a termékcsoport valóban biztonságos és megbízható-e.
- Emellett a magánemberek is közreműködhetnek a biztonság fokozásában: ha egy termékkel kapcsolatban panasz érkezik, azt szintén bevizsgálják annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak, nem áll fenn veszély.
Kik buknak és kik maradnak?
A laborvizsgálatok során átlagosan a termékek 60%-a megbukik – bizonyos esetekben, mint például a mobiltelefon-töltőknél, ez az arány akár 90% is lehet. Ha egy termékről kiderül, hogy nem felel meg az előírásoknak, a gyártónak lehetősége van bizonyítani az ellenkezőjét. Ha ez nem sikerül, a terméket kivonják a forgalomból, és bírságot is kiszabhatnak, különösen akkor, ha a kockázatelemzés balesetveszélyt mutat. A kockázati szintek – kicsi, közepes, nagy és súlyos – határozzák meg, milyen intézkedéseket kell foganatosítani: a kisebb hibáktól egészen a forgalomból való, azonnali kivonásig és a fogyasztóktól történő visszahívásig.
A fogyasztóvédelem játéklaborjában tett látogatás során kiderült, hogy itt minden egyes teszt mögött gyermekek biztonsága áll. A gépek és szakemberek munkája emberéleteket menthet, és garantálja, hogy a játék ne legyen veszélyforrás.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.