Végre itt a tavasz, a kellemes napsütés, a virágba boruló természet és a hangos madárcsicsergések évszakja. Az allergiásoknak azonban egyet jelent a hetekig, sőt akár hónapokig tartó tüsszögéssel, könnyezéssel és orrfolyással. Az allergiaszezon minden évben egyre több embert érint, és ahogy nő a kereslet a tünetek enyhítésére, úgy jelennek meg a kétes eredetű, megkérdőjelezhető hatékonyságú termékek is.
Forrás: GettyImages
Az allergia elleni készítmények piaca óriási. A gyógyszergyártók mellett kisebb, gyakran ismeretlen cégek is próbálják meglovagolni a növekvő igényeket. Éppen ezért nem ritka, hogy olyan termékeket dobnak piacra, amelyek mögött semmilyen tudományos bizonyíték nincs. A csalók elsősorban a szenvedő allergiások kétségbeesésére alapoznak. Sokan a gyors megoldás reményében olyan szereket is megvásárolnak, amelyek nemcsak hatástalanok, de akár veszélyesek is lehetnek. Mutatjuk, milyen módszerekkel próbálják megtéveszteni a fogyasztókat, és hogyan lehet elkerülni ezeket a csapdákat!
1. Hamis vagy hiányos összetevőlisták
Sok terméken az összetevőlista vagy hiányos, vagy egyszerűen félrevezető. Gyakori, hogy olyan hatóanyagokat tüntetnek fel, amelyek valójában nincsenek is a készítményben, vagy éppen kihagynak fontos információkat, például a lehetséges allergéneket.
Minden esetben érdemes utánanézni az összetevőknek, és ha valami szokatlant észlelünk, ellenőrizzük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ gyógyszeradatbázisában a terméket.
2. Kamu értékelések és hamis vélemények
Az online vásárlás egyik nagy csapdája a hamis értékelések rendszere. Egyes készítményeknél kizárólag „sok csillagos” vélemények olvashatók, és természetesen minden vásárló maximálisan elégedett. Ha viszont jobban megnézed, ezek a visszajelzések sokszor egy sémára épülnek, és nincs mögöttük valódi tapasztalat. Vannak, akik még egy lépéssel tovább mennek, és álvéleményező oldalakat hoznak létre, ahol "független szakértői" szerepből mutatják be saját árucikkeiket.
Ha egy termék csak pozitív véleményeket kapott, és sehol sincs negatív értékelés, az mindenképp gyanús. Nézz utána más fórumokon vagy a közösségi médiában, mit mondanak róla mások, vagy kérdezd meg ismerőseidet, családtagjaidat!
3. Trükkös árképzés és rejtett előfizetések
Előforduló megtévesztés, amikor egy termék árát folyamatosan változtatják attól függően, hogy ki és mikor nézi az oldalt. Lehet, hogy reggel még egészen más árat látsz az oldalon, mint délután. Sok webshop alkalmaz időzített akciókat is, sürgető feliratokkal próbálnak vásárlásra ösztönözni, holott a leárazás valójában sokkal hosszabb ideig elérhető.
Egy másik trükk, amikor a vásárlás nem egyszeri, hanem egy előfizetés része. Az apró betűs részben elrejtik, hogy a következő hónapban automatikusan újabb összeget vonnak le a számládról. Lemondani pedig sokszor csak hosszadalmas ügyintézéssel vagy felár ellenében lehet.
Mindig ellenőrizd az oldalon szereplő leírásokat, és ha egy webshop túlságosan sürget a vásárlásra, inkább nézz körül máshol is. Ha pedig előfizetésről van szó, győződj meg róla, hogy bármikor könnyen lemondhatod-e azt!
4. Kamu szakértők és hamis orvosi ajánlások
Sokan jobban megbízunk egy termékben, ha azt egy szakértő, vagy általunk ismert személy ajánlja. Ezt használják ki a csalók, akik stock fotókból előhalászott „orvosokat”, magyar vagy külföldi hírességeket tesznek a reklámokba, hirdetésekbe a beleegyezésük nélkül, hogy hitelesebbnek tűnjenek.
Amennyiben egy terméket egy orvos ajánl, érdemes rákeresni a nevére, és megnézni, szerepel-e hivatalos orvosi nyilvántartásban. Ha egy hírességgel reklámozzák a készítményt, nézz utána a hivatalos oldalain vagy a közösségi média profiljain, hogy valóban kapcsolatba hozható-e vele.
Hogyan lehet elkerülni a csalásokat az allergiaszezon alatt?
- Ne dőlj be a túl szép ígéreteknek! Ha egy készítmény azt állítja, hogy végleg megszünteti az allergiádat, az nagy eséllyel átverés.
- Mindig ellenőrizd a forgalmazót és a gyártót! Egy megbízható terméknél világosan feltüntetik a gyártó nevét, címét és az engedélyeket.
- Ne hagyd, hogy sürgessenek! Az időkorlátos ajánlatok olyan manipulációs eszközök, amelyek gyors és meggondolatlan döntésre próbálnak kényszeríteni.
- Tájékozódj több forrásból! Ne elégedj meg az oldalon található véleményekkel – keress független fórumokat és tájékozódj a hivatalos egészségügyi szervezetek honlapjain!
Amennyiben gyanúsnak találsz egy terméket vagy weboldalt, ne hagyd szó nélkül, jelezd a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnál vagy esetleges megtévesztő tájékoztatások tekintetében az illetékes fogyasztóvédelmi hatóságnál, hogy mások se essenek áldozatul! Allergiaszezon ide vagy oda, az átverésekkel szemben mindig résen kell lenni!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.