Ahogy megérkeznek a hideg hónapok, az emberek többsége azonnal a vitaminos polcok felé veszi az irányt. Immunerősítés, betegségmegelőzés, superfood – ugye, milyen jól hangzik? De vajon tényleg varázsütésre működnek ezek a „csodavitaminok”, vagy inkább a marketing trükkjeinek estünk áldozatul?
Forrás: Getty Images
A nagy ígéretek világa
A reklámok azt sugallják, hogy elég egyetlen kapszula, és a tél minden nyavalyája elkerül minket. „Garantáltan erősebb immunrendszer!”, „Felejtsd el a megfázást!”, „Télálló szervezet egy tablettában!” – csábító szlogenek, ugye? De ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor jó eséllyel nem is az. Az élelmiszerként/étrend-kiegészítőként forgalmazott vitaminok és ásványi anyagok, illetve az azokat tartalmazó multivitamin-komplexek a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják, támogatják a szervezet megfelelő működését, ugyanakkor nem helyettesíthetik a vegyes étrendet. A kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő gyakorisággal elvégzett testmozgás, a pihenés és a friss levegő biztosítása mellett nem feltétlenül szükséges a különböző nyomelemek pótlása.
Mire figyeljünk?
A termékek dobozán, vagy a termékkel kapcsolatos egyéb tájékoztató anyagban (szórólap, weboldal, közösségi oldalak videói) rengeteg csábító kijelentés szerepel, de nem árt, ha egy kicsit utánajárunk a dolgoknak. Mit tartalmaz valójában az adott készítmény? Tudományosan igazolt a hatása, vagy csak jól hangzó ígéretek sorakoznak a csomagoláson? Ha egy reklám azt állítja, hogy az adott vitamin garantáltan megvéd a betegségektől, gyógyító tulajdonsággal bír, esetleg segít a tünetenyhítésben jobb, ha kételkedünk. Az influenszerek és a színes-szagos hirdetések könnyen elcsábíthatnak, de mindig olvassuk el a kisbetűs részt is! Az EU rendeletben szabályozza azokat az állításokat, amelyeket az étrend-kiegészítők csomagolásán meg lehet jeleníteni. Az EU Bizottság honlapján (A tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állítások – uniós címkézési szabályok - Your Europe) megtalálhatók azok az állítások, amelyeket az EU nyilvántartásba vett. Ezeknek az alapját már tudományos kutatásokkal igazolták. A vitamint és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőket a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság laboratóriumi vizsgálatokkal is rendszeresen ellenőrzi.
A tudatos vásárló titka
Nem árt, ha megtanuljuk kiszűrni a túlzásokat és az álhíreket. Ha egy terméket csak ismeretlen weboldalakon lehet kapni, és csupa pozitív, gyanúsan egyforma véleményt találunk róla, érdemes gyanút fogni. Érdemes leellenőrizni, hogy ki felel az oldalon szereplő tartalomért (Kapcsolat, ÁSZF, Általános Szerződési Feltételek menüpont), amennyiben ez az adat nem szerepel, vagy nem elégséges, máris kezdjünk el kételkedni. Ha bármilyen vásárlást sürgető technikát alkalmaznak, például időszámláló mutatja az ajánlat érvényességi idejét, vagy félelemkeltő grafikai elemeket tüntetnek fel, ami azt sugallja, hogy a termék fogyasztása nélkül betegségekkel nézhetünk szembe, szintén legyünk bizalmatlanok. Ugyanez igaz azokra a készítményekre, amelyeket „csodaszerként” hirdetnek – hiszen, ha valóban létezne egyetlen tabletta, ami mindent megold, már mindenki azt szedné! Az étrend-kiegészítők magyarországi forgalmazását a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Intézet felé kell bejelenteni, akik listát vezetnek és rendszeresen értékelik a bejelentett termékeket. Ha egy reklámozott termék nem szerepel a bejelentett listán, az mindenképpen gyanúra ad okot. Sajnos fennáll a veszélye, hogy egy terméket csak online akarnak értékesíteni és nem jelentik be, így teljesen ellenőrizetlen marad. Részesítsük előnyben a felelősen forgalmazott, drogériában vagy gyógyszertárban kapható termékeket.
A legjobb immunerősítő: az életmódod
Ne dőlj be a hangzatos ígéreteknek! A testednek valóban szüksége van vitaminokra és ásványi anyagokra, de ezeket nem a túlreklámozott „csodaszerek” fogyasztásával kell a szervezetbe juttatni, hanem a kiegyensúlyozott és változatos étrendből, amelyet megfelelő életmóddal támogatunk. Egy kis mozgás a szabadban, megfelelő mennyiségű pihenés, sok zöldség és gyümölcs – ez a valódi recept az egészséghez, nem pedig egy méregdrága kapszula. Tudatosan vásárolj, ne hagyd magad becsapni, és élvezd a telet egészségesen!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.