Halloween közeledtével mindenki készen áll arra, hogy rémséges jelmezekbe bújjon, és akár a legijesztőbb lényt is megtestesítse. De akad egy kis bibi: az ijesztő jelmezek néha nem csak kinézetük miatt rémisztőek…! A termékhibák és nem megfelelő anyaghasználat miatt komoly veszélyeket jelenthetnek a legtöbbször műanyagból és gyúlékony dolgokból készülő termékek. Nem csoda, hogy a fogyasztóvédelem állandó harcban áll a rémisztően rossz minőségű Halloween-kiegészítőkkel, hiszen mi is lehetne borzalmasabb, mint egy leváló boszorkányorr az ünnepi fotózás kellős közepén?
Forrás: Getty Images
Felejtsd el a „csak egyszer veszem fel” logikát!
Mielőtt megvásárolnád a vágyott vérfarkas jelmezt, érdemes megfontolni, milyen anyagokból készült, hiszen a gyenge minőségű anyagok könnyen sérülhetnek vagy akár egészségügyi kockázatot is jelenthetnek. Például a kényelmetlen, rosszul szellőző anyagok nem csak a hangulatot ronthatják el, hanem akár allergiás reakciókat is kiválthatnak. Ha gyermekek számára vásárolsz jelmezt, különösen fontos, hogy kerüld a potenciálisan gyúlékony anyagokat, hiszen egy Halloween esetében semmi sem rosszabb, mint egy jelmez, ami a tábortűz mellett elkezd füstölni…
Mire figyeljünk a kiegészítőknél?
A Halloween kiegészítők – maszkok, parókák, festékek és minden egyéb rémséges dekoráció – néha komoly veszélyforrásokat rejtenek magukban. Gondolj csak a rossz minőségű, mérgező anyagokat tartalmazó arcfestékekre, amiknél nemcsak, hogy soha nem tudod, meddig bírja az arcfesték, hanem azt sem, hogy esetleg bőrirritációt okozhatnak. Mindig ellenőrizd, hogy a termék rendelkezik-e megfelelő tanúsítvánnyal és megfelel-e az EU-s biztonsági előírásoknak.
Egy apró figyelmeztetés a gyerekeknek szánt kiegészítőkről
Sokszor a Halloween-jelmezek apró, lepottyanó részekkel érkeznek, melyek lenyelése komoly veszélyt jelenthet, főleg a gyermekekre nézve. Ügyelj arra, hogy a kiegészítők biztonságosak legyenek a kisebbek számára is. Érdemes a csillogó, színes kiegészítőknél kétszer is ellenőrizni, hogy nem válhatnak-e le könnyen – hiszen a kisgyermekek hajlamosak mindent a szájukba venni.
Hogyan segít a piacfelügyelet?
Az Európai Unió és a magyar piacfelügyeleti hatóságok rendszeresen tesztelik a forgalomban lévő jelmezeket és kiegészítőket, hogy meggyőződjenek azok biztonságáról. Például rendszeresen figyelik, hogy a jelmezek anyaga gyúlékony-e, illetve tartalmaznak-e mérgező anyagokat. Ezen túl, a fogyasztóvédelmi szervezetek tájékoztató kampányokkal és termékvisszahívásokkal is segítik a vásárlókat. Ha bármilyen problémát tapasztalsz, akár a vásárlás után is jelezheted azt a helyi fogyasztóvédelmi/piacfelügyeleti hatóságnak – hiszen senki sem szeretné, ha egy váratlan boszorkányos baleset keserítené meg az ünnepet.
Trükkös tippek a biztonságos vásárláshoz:
- Olvasd el a címkéket: A használati-kezelési útmutatók és a figyelmeztető feliratok fontos információkat tartalmaznak. Ne hagyd figyelmen kívül őket!
- Teszteld a szagokat: Ha a jelmez furcsán szaglik, keress inkább másikat. A gyanús szagok mérgező anyagokra is utalhatnak.
- Vigyázz a leárazásokkal: Néha a túl szép, hogy igaz legyen árak valóban azt jelzik, hogy jobb lenne a terméket elkerülni.
- Ügyelj a blokkra: Fontos, hogy bárhol is vásárolsz, az eladónak – akár egy utcai árusnak is – kötelező blokkot vagy számlát adnia számodra. Sose hagyj ott egy üzletet vagy árust ennek megléte nélkül, hiszen az esetleges panaszok, reklamáció esetén szükséged lehet rá vásárlói jogaid érvényesítéséhez.
Szóval idén Halloweenkor ne csak a kísértetekre figyelj, hanem a bolti kísértésekre is! Válaszd a biztonságos és minőségi termékeket, hogy ne csak rémisztően jól érezd magad, hanem ténylegesen biztonságban is legyél. Mert egy biztonságos boszorkány orra többet ér, mint egy horrorba illő bevásárlókaland!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.